dziennik Kalendarz Rekrutacja kontakt Galeria Poczta
Z życia szkoły


Co roku, frankofoni i frankofile, czyli ci, którzy znają i kochają język francuski i związane z nim kultury, spotykają się z okazji Światowego Dnia Frankofonii, przypadającego 20 marca. Uczniowie XLV Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta obchodzili to święto 30 marca. Była to okazja do przybliżenia kultury krajów francuskojęzycznych oraz języka francuskiego. Licealiści przygotowali ciekawe prezentacje na różnorodne tematy. Przy dźwiękach Marsylianki usłyszeliśmy jakie jest pochodzenie i znaczenie symboli narodowych Francji. Mogliśmy się również dowiedzieć jak szeroko na świecie używany jest język francuski. Przypomnieliśmy sobie najważniejszych przedstawicieli polskiej emigracji we Francji - zarówno postacie historyczne jak i współczesne. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu na temat wspólnych elementów w historii naszych krajów. Nasze apetyty pobudziła prezentacja na temat kuchni francuskiej połączona z degustacją serów. Ostatnim punktem programu były ciekawostki ze świata mody, wszystko to przy dźwiękach francuskiej muzyki.

Dziękuję klasie 2d - grupie francuskiej za aktywny udział w organizacji Dnia Frankofonii w naszej szkole.

Ewa Wróbel

  


W dniach 19 i 20 marca klasy o rozszerzonym profilu z geografii miały przyjemność wziąć udział w lekcjach muzealnych przeprowadzonych przez Muzeum Ziemi PAN. Lekcje przybliżyły uczniom podział skał i minerałów oraz przedstawione zostały skamieniałości przewodnie Zapraszamy no fotorelację do naszej galerii

  

  


16 marca 2015 r. uczniowie klasy 2d oraz 2e zostali zaproszeni, przez Wiceprzewodniczącego Komisji Kultury Rady Dzielnicy Wola - Bartłomieja Kubickiego, do zwiedzania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wraz z możliwością spotkania z Posłem na Sejm RP Michałem Szczerbą.

Podczas wycieczki młodzież miała okazje zobaczyć: galerię Sali Posiedzeń Sejmu, hall główny (w tym makietę kompleksu budynków sejmowych, tablicę upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, czy też gablotę z laskami marszałkowskimi), Sali Kolumnowej, Korytarza Marszałkowskiego.

     


W dniach 12 i 13 marca 2015 uczniowie klasy biologiczno-chemicznej byli uczestnikami zajęć laboratoryjnych w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie pt. "Chemiczna tęcza, czyli co wiemy o pH" Podczas 45 minut młodzieży naszej szkoły wyjaśnione zostało pojęcie pH. Młodzież dowiedziała się jakie indykatory mogą być stosowane w pracowni chemicznej, a także jakie w warunkach domowych (np. wywar z czerwonej kapusty). Uczniowie porównali barwy wskaźników w różnych roztworach i na tej podstawie określali odczyn roztworów. Stworzyli własną skalę pH na podstawie dostępnych produktów spożywczych i samodzielnie oceniali odczyn roztworu witaminy C.

Zapraszamy do naszej galerii na fotorelację. Kolejne zajęci przed nami!

  


4.03 przy okazji akcji antynikotynowej (Stop passive smoking!) mogliśmy zobaczyć skecz, w wykonaniu naszego szkolnego kabaretu. Scenariusz opierał się na skeczu „Papieros” kabaretu Paranieniormalni. Główne role zagrali: Papieros – Piotr Traczyk, Marcin – Marcin Franiewski, natomiast Aniołkiem, informującym o szkodliwości nikotyny, została Justyna Borowska. Całość poprowadził Radek Puchalski, a dźwiękiem zajmował się Mateusz Romanowski. Uczniów przygotowała p. Iwona Dąbska-Kluska. Mamy nadzieję, że wszystkim podobało się…

     


Jak co roku, maturzyści pojechali do Częstochowy modlić się o szczęśliwą maturę i o dalsze dobre życie. 20 lutego przy cudnej pogodzie o 8.00 rano wyjechało na Jasną Górę 18 maturzystów pod opieką p. Kunowskiej i ks. Gorlewskiego. Wróciliśmy dopiero po 20.00 do Warszawy, ale szczęśliwi, że oddaliśmy się pod opiekę Maryi.

  


To były niezwykłe chwile dla setek wolontariuszy z całej Warszawy. Pani poseł Joanna Fabisiak, prezes Fundacji "Świat na tak" zaprosiła do Sali Kolumnowej w Sejmie wszystkich wolontariuszy i ich opiekunów na uroczyste podsumowanie balu integracyjnego, który odbył się 14 lutego. Na balu z osobami niepełnosprawnymi z naszej szkoły pod opieką p. Kunowskiej była Ewelina Dąbrowska, Jola Zakrzewska, Wiktoria Makowska, Marzena Rogala i Weronika Szymańska. Teraz za to otrzymaliśmy dyplomy i drobne nagrody.

  


Trzy dni na początku marca upłynęły wolontariuszom bardzo pracowicie. Kolejny już raz byliśmy w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym, aby pomóc misjonarzom i tym, którzy wspierają misje i dostarczyć im biuletyny z najświeższymi wiadomościami oraz życzeniami świątecznymi. Czas przy tej pracy mija niezwykle szybko, a księża dopingują nas chwaląc i nagradzając pamiątkami z misji. Bardzo tę pracę lubimy.

  


W dniu 11.02.2015 r. na trzeciej godzinie lekcyjnej odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły- Romualda Traugutta. Uczniowie klasy 2D z gościnnym udziałem kolegów z klasy 1B i 1D zaprezentowali program artystyczny oparty na najważniejszych wydarzeniach związanych z wybuchem powstania styczniowego oraz powiązanych z nimi wątkach z biografii Romualda Traugutta. Występ zakończył się przepięknym wykonaniem pieśni „Miejcie nadzieję...” do słów Adama Asnyka- poety epoki oraz czołowego działacza w ruchu konspiracyjnym powstania styczniowego. Motto uroczystości stanowiły słowa poety:

Lecz nie przestajmy czcić świętości swoje
I przechowywać ideałów czystość;
Do nas należy dać im moc i zbroję,
By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistości.

        


Dnia 10.02. klasa 2 c z Panią Joanną Kamińską wybrała się na wycieczkę do muzeum Prl-u na warszawskiej Pradze. Nie do końca minioną epokę utrwalili na kilku zdjęciach

        


6 lutego klasa IID udała się pod opieką p.E.Kunowskiej do Muzeum Historii Żydów Polskich na interesującą lekcję „Te i tamte strony” muru getta – spojrzenia z getta i na getto.Zwiedzając fragment wystawy stałej poświęconej Zagładzie, poznaliśmy realia życia codziennego w getcie warszawskim i zagłębiliśmy się w problematykę relacji polsko-żydowskich w czasie wojny. Warsztaty te pomogły nam zrozumieć realia życia codziennego w getcie.

  


5 lutego kl.IIC i część kl. IIE wybrały się pod opieką p. E. Kunowskiej do Muzeum Historii Żydów Polskich na lekcję "Jak wszystko zmieniono w nic – o rozkwicie życia żydowskiego w II Rzeczypospolitej i o jego końcu". Były to bardzo ciekawe warsztaty nawiązujące do treści obejrzanych przez nas w galerii wystawy stałej "Na żydowskiej ulicy" (okres międzywojenny) i na początku galerii "Zagłada" (pierwsze miesiące II wojny światowej)". Pomogły nam zrozumieć m.in. to, jak odzyskanie niepodległości wpłynęło na kształtowanie się tożsamości żydowskiej w II Rzeczypospolitej.

  


Mimo ferii, prawdziwi miłośnicy historii z naszej szkoły (Weronika Szymańska z IIIA oraz Natalia Ryczywolska,Marta Rębecka, Marzena Rogala i Paweł Olszewski z ID) odpowiedzieli na zaproszenie Muzeum Niepodległości i stawili się pod Krzyżem Traugutta w 152 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego na Apel Pamięci połączony ze złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów. Nie ma grobu Romuald Traugutt,patron naszej szkoły, ostatni przywódca Powstania Styczniowego, i czterej jego najbliżsi współpracownicy powieszeni na stokach Cytadeli 5 sierpnia 1864 roku. Miejsce ich stracenia jest dla nas miejscem czci.

  


Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
W tym roku udało się zebrać w naszej szkole 126,60 Serdecznie dziękujemy!!

  


W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich Jasełka przygotowane w tym roku szkolnym przez uczniów klasy IIA. 19 grudnia 2014 r. o godz. 11.00 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się wszyscy nauczyciele i uczniowie. Po raz kolejny przeżyliśmy historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami, a także sceną z filmu "Narodzenie".

  


16 grudnia 2014r. - po raz pierwszy w naszej szkole- zorganizowaliśmy pod opieką p. Katarzyny Marzec i p. Elżbiety Kunowskiej Wigilię wolontariatu, na którą zaprosiliśmy ks. Adama Gorlewskiego. Wspólny stół i łamanie się wzajemne Opłatkiem zjednoczyło wolontariuszy wszystkich klas, często działających w różnych akcjach. Najpierw były kolędy, a potem każdy opowiadał o tym co udało mu się już w tym roku szkolnym dobrego uczynić. Wyszłaby z tego w sumie długa lista dobrych czynów.

  


W ramach realizacji programu szkoły, 10 grudnia 2014r.klasa IID (podobnie jak inne klasy drugie)udała się na lekcję do Zamku Królewskiego. Zapoznała się z zasadami funkcjonowania Sejmu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Po lekcji mieliśmy niezwykłe szczęście zobaczyć niektóre apartamenty i Sale Sejmowe Zamku.

  


9 grudnia 2014r. 36 osób -spośród chodzących na religię- pod opieką ks. Adama Gorlewskiego i p. Elżbiety Kunowskiej udało się do kina "Wisła" na film "Karolina". Jest to ciepła i mądra opowieść o pragnieniach i wyborach młodych ludzi, o problemach i dylematach dorosłych, o skomplikowanych historiach rodzinnych i o odnajdywaniu drogi. Producenci filmu chcieli pokazując ciągle aktualną postać sprzed 100 lat zainspirować młodych. Tak tez się stało. Młodzież ten film bardzo pozytywnie odebrała.


„Myśleć to, co prawdziwe, czuć to,  co piękne i kochać, co dobre"

Platon



24 listopada 2014 r. w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej.
     Stypendia Prezesa Rady Ministrów wręczali Mazowiecki Kurator Oświaty - Karol Semik oraz Mazowiecki Wicekurator Oświaty - Katarzyna Góralska.
      Wśród uhonorowanych znalazła się również uczennica naszej szkoły –Martyna Kucharska z klasy III D. Przypomnijmy, że stypendium Prezesa Rady Ministrów może otrzymać uczeń z najwyższą średnią ocen w danej szkole ponadgimnazjalnej, przejawiający szczególne predyspozycje do jednego z przedmiotów i uzyskujący z niego wybitne wyniki, a w pozostałych dziedzinach uzyskujący przynajmniej dobre rezultaty.

  


Do etapu wojewódzkiego drugiej edycji Olimpiady Solidarności – dwie dekady historii, która odbyła się 25 listopada przeszło dwóch uczniów. Adrian Regulski i Maksymilian Romanowicz.

Gratulujemy.

  


Maszt Wolności stanął na rondzie Zgrupowania AK „Radosław”. Wśród wielu szkół biorących udział 10.11.2014r. w tych doniosłych uroczystościach było naszych 7 nauczycieli i 8 uczniów. Maszt ma 65 metrów i jest największy w kraju. To na nim będzie już zawsze powiewać polska flaga państwowa. Zawieszenie jej w przeddzień Święta Niepodległości zainaugurowało w stolicy obchody 96.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach przy Maszcie Wolności wzięła udział prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

  


Happy Halloween! On 30th October Mrs Grażyna Michalak together with the group 2B2 conducted an open lesson on Halloween Customs and Traditions. We admired the students’ creativity and knowledge about this festivity; moreover, we could watch an Internet presentation on Halloween origins and listen to some spooky stories!

  


W naszym szkolnym wolontariacie aż 8 dziewczyn zadeklarowało chęć niesienia pomocy osobom starszym. W celu umiejętnego wsparcia i zagospodarowania czasu wolnego samotnym seniorom, odbyliśmy 7.11.2014r. "krótki kurs" pod okiem p. Tomasza Wiaka odpowiedzialnego za wolontariat Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola m. st. Warszawy.

  


Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach spoczywają uczestnicy powstań: listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, powstań śląskich, bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej i walk o granice RP, ofiary przewrotu majowego, a także żołnierze polegli we wrześniu 1939 i ekshumowane ciała powstańców i osób cywilnych pogrzebanych na terenie miasta w czasie powstania warszawskiego. W alejach zasłużonych spoczywa wielu znanych aktorów i sportowców. Na tym cmentarzu spoczywa też nasza była polonistka p. Zofia Makowska i prawnuk Traugutta płk Andrzej Juszkiewicz. Krótką lekcję historii klasa ID dnia 6.11.2014r. odbyła w kwaterze "Ł", czyli kwaterze „Na Łączce”, gdzie pochowani zostali pomordowani przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 1945–56 tzw. Żołnierze Wyklęci.

  


Listopad jest miesiącem pamięci o zmarłych. Nie ma grobu PATRONA naszej szkoły, więc pamiętamy o grobie jego córek na Cmentarzu Powązkowskim. Będąc 5.11.2014r. na dalekich Powązkach, przy okazji odwiedziliśmy groby różnych znanych osób, m.in.Ireny Sendlerowej,Bolesława Prusa, a nawet inżyniera Stanisława Kierbedzia, który latach 1859—64 zbudował kratownicowy most Aleksandrowski w Warszawie zwany później mostem Kierbedzia (zburzony w 1944; dziś Trasa W-Z).

  


Cmentarz żydowski jest ogromny, pełen tajemnic, pełen przeróżnych symboli. Część uczniów klasy IIB i IID (nie wszyscy chcieli pozować do zdjęcia przy Pomniku Dzieci Holokaustu) zaznajamiała się z tym miejscem 31.10.2014r., a ksiądz Adam, który przeżył wiele miesięcy w Izraelu opowiedział o religijnych zwyczajach Żydów.

  


Klasy drugie w ramach religioznawstwa, nie tylko uczą się o różnych religiach, ale odwiedzają groby różnych wyznań. Klasa IIE dnia 30.10.2014r najpierw odwiedziła Muzułmański Cmentarz Tatarski założony w 1867 r. Początkowo chowano tu głównie żołnierzy muzułmańskich z wojska rosyjskiego, potem spolszczonych Tatarów wywodzących się z obszaru Wielkiego Księstwa Litewskiego, emigrantów, dyplomatów z krajów islamskich, mahometan, w końcu wyznawców islamu bez względu na narodowość. Spoczywa tu też algierski montażysta z polskim obywatelstwem Mounir Bouamrane, który zginął w Iraku 7 maja 2004r. razem z dziennikarzem Waldemarem Milewiczem.
Potem przeszliśmy pod Muzułmański Cmentarz Kaukaski, starszy z 2 muzułmańskich. Został założony w 1830 na gruntach zakupionych od warszawskiej parafii ewangelicko-augsburskiej. Był użytkowany do 1867. Na pobliskim placu, gdzie odbywały się elekcje królów Polski w Warszawie na Woli 1575-1764, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

  


Przy ul.Poborzańskiej 33 na Bródnie znajduje się niezwykły dom, w który Siostry Misjonarki Miłości codziennie wydają bezdomnym ok. 100 obiadów. Najpierw jest wspólna godzinna modlitwa, a potem posiłek, podczas którego każdy może pomóc.Nasi wolontariusze też 18.10.2014r. tam byli i pomagali, a ponieważ bardzo czujemy się tam potrzebni, więc z pewnością nie był to nasz ostatni pobyt.
Na pobliskim cmentarzu można przy okazji odwiedzić grób naszej byłej nauczycielki historii Doroty Budek.

  


Z okazji 60-lecia naszej szkoły postanowiliśmy odwiedzić jak najwięcej grobów naszych byłych nauczycieli. Przy pięknej słonecznej pogodzie dnia 10.10.2014r. klasa IIC zwiedziła oba cmentarze ewangelickie w Warszawie, a na grobie naszego nauczyciela języka niemieckiego spoczywającego na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim zapaliliśmy świeczkę.

  


Dnia 7 października 2014 r. odbyła się Stołeczna Kapituła Szkolnych „Klubów Ośmiu” Młodzieżowego Wolontariatu zorganizowana przez Fundację „Świat na Tak”. Uroczystym punktem spotkania było wręczenie dyplomów Klubom wyróżnionym się ( jak widać na zdjęciu, znaleźliśmy się w tym gronie). Kapituła ogłosiła rok szkolny 2014/2015 rokiem działań na rzecz pomocy Towarzystwu Opieki nad Ociemniałymi i Szkole Muzycznej w Laskach. Tak się szczęśliwie złożyło, iż właśnie w maju ub.roku szkolnego byliśmy na warsztatach w Laskach

  


Z przyjemnością informujemy, że w dniach 15-17 października 2014 w naszej szkole odbywały się warsztaty kulturowe pod patronatem AIESEC Uniwerytet Warszawski – „Enter your future”. Naszymi gośćmi byli Cecilia z Malezji, Ahmed z Egiptu, Josh z Nowej Zelandii oraz Michael z Indii. Uczniowie mieli niezwykła okazję zapoznania się z przedstawicielami innych kultur, ich obyczajami, stylem życia oraz językiem. Na zajęciach mogliśmy również obejrzeć ciekawe zdjęcia miejsc, które warto zobaczyć na własne oczy. Zapraszamy do kącika języka angielskiego na relację in English! Oraz na fotorelację do naszej szkolnej galerii.

  


Po rocznej przerwie, nasza szkoła, ponownie bierze udział w edukacji filmowej Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w kinie Muranów. Wybrany cykl filmowy pt. „Między tekstami kultury”, jest dostosowany do podstawy programowej języka polskiego, ale także przydatny w nauczaniu historii, WOK, WOS i innych przedmiotów.  Uczymy się oglądać kino niekomercyjne i ambitne. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja lub spotkanie z gościem.  Po projekcji będzie można uczestniczyć w dyskusji. 24 października klasa 1d obejrzała film w reżyserii Woody Allena „Jej wysokość Afrodyta. Jest to błyskotliwa komedia, luźno inspirowana „Królem Edypem”.

  


Podobnie jak w zeszłym roku szkolnym uczniowie klasy 3 D uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Fundację Art i Kancelarię Senatu RP, tym razem tematem zajęć był immunitet.

  


To już kolejny rok współpracy z Fundacją ART, tym razem uczniowie klasy 2D uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez fundację wraz z Muzeum Niepodległości pod tytułem "Symfonia wolności". To projekt edukacji obywatelskiej pokazujący wydarzenia oraz ludzi, których zaangażowanie i poświęcenie doprowadziło do odzyskania przez Polskę wolności po 1989 r. Warsztaty mają na celu wzbogacenie wiedzy o wydarzeniach XX wieku, które miało wpływ na dzisiejszy obraz Polski. Zajęcia miały także pobudzić młodzież do myślenia oraz zastanowienia nad tym, czym współcześnie jest patriotyzm i jak wiele zawdzięczamy ruchom okresu Solidarności w Polsce.

  


W dniu 9 października ochotnicy z klas o profilu z rozszerzoną geografią udali się na wycieczkę do największej kopalni odkrywkowej w Polsce. Mogliśmy na własne oczy obejrzeć ogrom prac górniczych i dowiedzieć się o funkconowaniu kopalni oraz elektrowni. Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie Grot Nagórzyckich, które powstały w yniku eksploatacji piasków wykorzystywanych do produkcji szkła. Na koniec dnia mogliśmy zobaczyć Błękitne Źródła w Rezerwacie Pilicy. Zapraszam na fotorelację w szkolnej galerii.

  


W dniach 3-4 października 2014r.odbyła się w całej Polsce XII społeczna edycja Zbiórki Żywności „Danone – Podziel się posiłkiem!"której celem jest walka z niedożywieniem dzieci w Polsce. W tych dniach ok. 30 000 wolontariuszy zbierało w marketach żywność, którą Banki Żywności rozdzielą teraz pomiędzy najbardziej potrzebujące dzieci w rejonach swego działania. Już kolejny rok nasze liceum do tej akcji włączyło się ochotnie w CH Targówek.

  


26 września 2014 r. XLV Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Warszawie obchodziło jubileusz 60-lecia powstania szkoły.

  

Uroczystość oficjalna miała miejsce na stokach Cytadeli Warszawskiej pod krzyżem upamiętniającym śmierć Romualda Traugutta – patrona szkoły. Zaproszeni i obecni goście podkreślili rangę uroczystości: Pan Ryszard Kalisz - Poseł na Sejm RP, Pan Michał Szczerba - Poseł na Sejm RP, Pani Katarzyna Góralska - Mazowiecki Wicekurator Oświaty, Pani Małgorzata Żuber-Zielicz – Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny Rady m. st. Warszawy, Pani Barbara Krępska - Naczelnik Wydziału Szkół Ponadgimnazjalnych i Kształcenia Ustawicznego Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Pani Grażyna Orzechowska-Mikulska - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola oraz Pan płk Wiesław Chrzanowski - Komendant Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej.

  

Dla szkoły było to historyczne wydarzenie. Dotychczasowy sztandar został pożegnany z honorami wojskowymi, a społeczności szkolnej został przekazany nowy sztandar ufundowany przez darczyńców.
W tej niecodziennej scenerii uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie.

  

W tej niecodziennej scenerii uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie.

  



Ale szkoła to nie budynki,
Szkoła to uczniowie i nauczyciele,
szkoła to więź między nimi,
szkoła to wspólna praca, która łączy na całe życie.



Na mocy zarządzenia Dyrektora, Pani Agaty Pallasch, zasłużonym dla szkoły zostały wręczone złote znaczki „Liceum Romualda Traugutta”.

  

Uroczystość zakończyła się koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Dowództwa Garnizonu Warszawa

  

Po oficjalnych uroczystościach pod Krzyżem Traugutta przybyli goście zostali zaproszeni na część artystyczną, upamiętniającą historię powstania XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Warszawie. Zorganizowaniem apelu zajęli się uczniowie klas II i III oraz niezwykle uzdolniona wokalnie absolwentka naszego Liceum Magdalena Jelonek. Przygotowania przebiegały pod czujnym okiem pań profesor: Joanny Pliszki, Anny Dorosz i Magdaleny Lisieckiej. Przedstawienie zostało zaprezentowane w bardzo ciekawej formie. Stanowiło kolaż słowno-muzyczno- taneczny. Scenariusz, napisany przez panią profesor Elżbietę Zakrzyńską, obejmował treści historyczne, pieśni oraz układ choreograficzny, podkreślający umiejętności taneczne uczniów. Historia Traugutta, wpleciona w ciąg przełomowych wydarzeń dziejowych, zachowana w pamięci oraz utrwalona na archiwalnych zdjęciach, nabrała kolorytu dzięki oprawie muzycznej i wyjątkowemu wykonaniu. Młodzież z nieukrywanym wzruszeniem śpiewała pieśni: Jacka Kaczmarskiego („Mury”), Katarzyny Sobczyk („Mały Książę”), Anny Jantar („ Radość najpiękniejszych lat”), utwory zespołów: Lombard („Przeżyj to sam” ), Czerwonych Gitar („Tak bardzo się starałem”),Scorpions („Wind of Change”). Tak, jak to w życiu szkoły bywa, dawna tradycja miesza się ze współczesnością, tak i w naszym przedstawieniu mogliśmy podziwiać zarówno klasyczne, utrzymane w dostojnym rytmie wykonanie poloneza, jak i współczesną improwizację układu breakdance. Możemy śmiało stwierdzić, iż występ naszych uczniów bardzo podobał się zgromadzonej publiczności i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.

  

Na zakończenie występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a pani dyrektor Agata Pallasch podziękowała uczniom za wspaniały występ.

  

Piknik Trauguttowski - 60-lecie XLV Liceum Ogólnokształcącego im R. Traugutta

Drugi dzień obchodów uroczystości 60-ciolecia szkoły stał pod znakiem wielu atrakcji dla uczniów i absolwentów jak również pod znakiem PCK.
O godzinie 10:00 rozpoczął się turniej o Puchar Dyrektora Szkoły. Uczestniczyły w nim nie tylko drużyny ze szkoły, a wśród niech członkowie krwiodawców z PCK. Oprócz nich w turnieju brały udział 3 drużyny złożone z krwiodawców zrzeszonych w klubach przy Zarządzie Rejonowym Warszawa Południe:
 Klub Dawców Krwi przy Biurze Ochrony Rządu „BOROWIK,
 Klub Dawców Krwi Dar Serca,
 Klub Dawców Krwi PGNiG Termika S.A.

Turniej prowadzili sędziowie pierwszoligowi, którzy są absolwentami XLV LO, a pierwsze kopnięcie w finałowym meczu wykonała Pani Dyrektor XLV LO. Zwycięskim zespołem okazał się Klub Dawców Krwi przy Biurze Ochrony Rządu „BOROWIK, przez XLV LO, oraz Klubem Dawców Krwi Dar Serca.
Na parkingu szkolnym odbyła się zbiórka krwi, gdzie przyjechał autokar Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Saskiej Kempy. Krew oddało ok. 15 osób w tym Dyrektor szkoły Agata Pallasch.
Odbył się również konkurs wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu. Nagrody ufundował Prezes PCK Zarządu Rejonowego Włodzimierz Warwas.
Uczennice ze szkolnego koła PCK zorganizowały dla najmłodszych dzieci gry i zabawy. Można było pomalować, poskakać na skakance, były gry i zabawy, każdy mógł zamówić dmuchany balon w kształcie ulubionego zwierzątka. Każdy maluch miał pomalowaną twarz z ulubionym motywem lub postać z bajki.
Grupa wolontariuszy za szkolnego koła PCK przeprowadziła pokaz pierwszej pomocy, który cieszył się dużym zainteresowaniem.
Pokaz pierwszej pomocy w nagłych zagrożeniach życia był wspierany przez ważne dla nas wszystkich szkolenie i instruktarz jak badać piersi w ramach profilaktyki raka piersi.
Pluton specjalny Straży Granicznej wraz ze sklepem Cytadela zorganizowała strzelnicę oraz pokazy broni REPLIKA SG. Zainteresowane osoby mogły postrzelać do tarczy z broni, pod okiem instruktorów.
Grupa Rekonstrukcyjna Wojska Polskiego przedstawiło broń i umundurowanie jakie nosili nasi żołnierze w Afganistanie
Żandarmeria Wojskowa zaprezentowała symulator jazdy samochodem.


    Niezwykle sprawnie przebiegało w tym roku zapoznawanie klas pierwszych z postacią Patrona naszej szkoły. Po lekcjach, na których poznaliśmy najważniejsze szczegóły z życia Romualda Traugutta, każda klasa przeszła "WARSZAWSKIM SZLAKIEM TRAUGUTTA"- od Placu Trzech Krzyży poprzez różne miejsca, w których przebywał ostatnie pół roku swego życia, aż do punktu stracenia w dniu 5 sierpnia 1864r.

  

12 września przy pięknej pogodzie odbyła sie wycieczka klasy ID z wychowawcą p. Michałem Osypowiczem (zdjęcie zrobiono w miejscu, gdzie stała kamienica, w której mieszkał Traugutt)

  

16 września mocno wydłużoną wycieczkę miała klasa IB z wychowawczynią p. Magdą Sakowicz. Pięknym gestem klasa ofiarowała na grób córek Traugutta wiązankę i duży znicz.

  

19 września pod opieką wychowawcy p. Piotra Szklanego w prawdziwie upalny dzień odbyła wycieczkę klasa IA.

  

Pierwszego dnia jesieni i przy jesiennej pogodzie przeszła trasą Traugutta klasa IC pod opieką wychowawczyni p. Anny Dorosz.

    5 września uczniowie klasy 3E uczestniczyli w "Grze edukacyjnej z okazji 25 rocznicy działalności Senatu RP".
Jej zadaniem było poznanie procesu legislacyjnego w naszym kraju, a jej finałem była wizyta w parlamencie.

  


    1.09 Kolejne zastępy Trauguttowców powitały rok szkolny. Ten uroczysty dzień uświetniło przedstawienie zorganizowane przez klasę 2C i prof Zahorodną.

  


Starsze